Po více nežli dvou desetiletích studia a práce v oblasti zdravotnictví a 17 letech řízení aktivity Sdružení křesťanských zdravotníků podává v recenzované knize dětský lékař a výrazný křesťan MUDr. Štěpán Rucki, CSc. celkový pohled na danou problematiku v knižní formě.
Kniha o rozsahu 203 stránek je rozdělena do celkem 19 volně na sebe navazujících kapitol.Ty jsou věnovány přerůzným otázkám, s nimiž se v dané oblasti setkáváme – jako např. svět, ve kterém žijeme, nemoc a Boží suverenita, problém bolesti, uzdravení z Boží moci, zázračná uzdravení – kdysi a dnes, vztah mezi uzdravením a spasením, návštěva nemocných, uzdravující láska, lék na strach ze smrti, proměnění v nepomíjitelnost atp.
Každá kapitola je uvedena biblickým citátem, Odkazy na literaturu a bližší vysvětlivky jsou uvedeny ke každé kapitole zvláště na konci knihy. Tam je i obecný přehled literatury, z níž autor čerpal. Kladem knihy je i přehled biblických míst, kde se hovoří o nemoci a uzdravení a to jak uzdravení ve Starém zákoně, tak zvláště uzdravení Pána Ježíše Krista – jednotlivců i skupin a na závěr i přehled údajů o uzdravování v době apoštolů (s. 182 – 187).
O zdraví a nemoci se obvykle píše jen nestranně - „objektivně“. Kladem recenzované knihy je to, že v úvodních kapitolách je uveden osobní zážitek autora, u něhož se objevila rakovina diagnostikovaná v mízních uzlinách a vylíčen je boj autora s touto diagnostikou (s. 9 – 16). Autor věnuje na jedné straně poměrně hodně pozornosti otázce zázračného uzdravování, na druhé straně by bylo přínosem, kdyby se v knize objevily informace tom, co se v dané oblasti v posledních desetiletích podařilo zjistit v řadě oborů bezprostředně s danou tematikou souvisejících (např. v psychosomatice, klinické psychologii, psychologii zdraví a nemoci atp.), z nichž mnohé je dostupné již i v česky psané literatuře.
Autor má odvahu zabývat se otázkami, s nimiž si čtenář bible kolikrát láme hlavu a neví rady – např. s otázkami démonického ovlivňování zdravotního stavu, nemoci jako projev působení démonů, nemoc jako následek prokletí atp. Autor, kterému je blízké evangelikální pojetí těchto otázek, se však nepřiklání k extrémistickým postojům a dovede vidět i vztah mezi zdravím, nemocí na jedné straně a neuspořádanými vztahy mezi lidmi na straně druhé. Kladem knihy je i způsob zpracování problematiky osobního vyrovnávání se s bolestí, kde biblické pojetí Jobova zápasu autor doplňuje vlastními – osobními zkušenostmi (s. 63 - 64).
Celkově je možno říci, že recenzovaná kniha je výrazem celoživotního zápasu autora - lékaře a křesťana (křesťana a lékaře) - o ujasnění celé řady otázek, které si člověk zasažený nemocí klade. Za možnost nahlédnout do tohoto zápasu a jeho současného stavu jsme vděčni.
Jaro Křivohlavý. Recenze vyšla v časopise Evangelický týdeník. 2008